Blogger templates

Pages

Sunday, June 17, 2012

Zbulohet mumie jashtëtokësore në një piramidë të lashtë

Një trup jashtëtokësori, i balsamosur me një lartësi prej 1.5/6 metrash, u zbulua në një piramidë të lashtë që i përket dinastisë të Senesret 11 dhe datohet që nga 1897-ta deri në 1788 para erës së re.
Mumia u varros me kujdes shumë të madh, së bashku me… shumë sende të çuditshme.
Sipas burimeve të ardhura nga institucionet e arkeologjisë Egjiptiane, mumia jashtëtokësore u zbulua nga Dr. Victor Lubek, profesor arkeolog në pension i Universitetit të Pensilvanias. Teksa po kryente gërmime gjatë një ekspedite, arkeologu Lubek e zbuloi mumien në një dhomë të fshehtë të piramidës, ndërkohë që ai po kërkonte fosilet e një mbretëreshe.
Në dhomë, u zbulua gjithashtu dhe përzierje prej ari, argjili dhe një lloj veshje e veçantë e cila mbulonte trupin e mumies.
Për shumë arkeologë, mëdyshjet vazhdojnë të mbeten edhe pse ato thyhen nga pamjet e fotografive të nxjerra posaçërisht me mumien. Ndërkohë fotografia që albobserver.com ju paraqet, është marrë nga hulumtimi i bërë mumies nga një ekip arkeologësh, paleontologësh dhe antropologësh të Universitetit të Illinois në vitin 1972 në muzeun privat Arequipa në Peru.
Ekipi i shkencëtarëve u ftua për të studiuar posaçërisht mumien e rrallë, e cila siç dhe mund ta shikoni, i ngjan një jashtëtokësori.

0 comments:

Post a Comment

 

Blogger news

Blogroll

About